Z Łazów do nadmorskich miejscowości

Łazy to przepiękna wieś, która słynie przede wszystkim z tego, że leży nad morzem. Warto jednak wiedzieć, że z miejscowości tej jest bardzo blisko do różnych innych bałtyckich kurortów. Większość z nich jest naprawdę godna uwagi.

Dokąd szczególnie warto się wybrać? Turyści bardzo upodobali sobie między innymi Kołobrzeg, który słynie chociażby z okazałej latarni morskiej, wznoszącej się przy ujściu Parsęty. Zbudowana została ona na miejscu starego szańca. Z tarasu latarni można podziwiać imponujący port wojenny oraz okręt, który pełni rolę muzeum. W oczy rzuca się także betonowe molo, po którym bardzo chętnie spacerują wczasowicze i mieszkańcy. W pobliżu latarni znajduje się pomnik Zaślubin Polski z Morzem, który stoi na miejscu wydarzeń z marca 1945 roku. Warto także wybrać się na wschodnie przedmieście Kołobrzegu, które dawniej było wojskowym osiedlem sowieckim, a dziś jest otoczoną przez las dzielnicą wypoczynkową i uzdrowiskową.

Z Kołobrzegu bardzo blisko jest do Ustronia Morskiego, a więc słynnego kąpieliska, które zachwyca okazałym klifem. U jego stóp zbudowano molo, a na klifie podziwiać można stare rybackie domy i dziewiętnastowieczne pensjonaty. Godny uwagi jest także bardzo nowoczesny kościół, który dobudowano do kaplicy. Plażowiczom z pewnością do gustu przypadnie także Mielno, które jest bardzo dużą wioską i słynie ze żwirowo-kamienistej plaży. Kąpielisko to leży na mierzei, która oddziela jezioro Jamno od Bałtyku. Ważnym zabytkiem w Mielnie jest gotycki kościół, który zbudowano z cegły oraz polnego kamienia. Wnętrze jest bardzo skromne, ale wzrok przyciąga barokowa ambona, która słynie z postaci czterech ewangelistów.

Blisko Mielna leży Koszalin, miasto pod Górą Chełmską. Jednym z najważniejszych zabytków w Koszalinie jest gotycka katedra Niepokalanego Poczęcia NMP, która słynie z przepięknych rzeźb, gotlandzkiej kamiennej chrzcielnicy i gotyckiego krucyfiksu. Naprzeciw świątyni znajduje się ratusz. Warto także udać się do cerkwi bizantyjsko-ukraińskiej Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy. Jej wnętrze jest typowe dla liturgii wschodniej.

Aby móc w pełni cieszyć się urokiem Łazów i okolicznych miejscowości, trzeba zostać tu przynajmniej na kilka dni. Umożliwia to świetna baza noclegowa [dla chętnych informacje: witryna Meteora], restauracyjna, komunikacyjna itd. Każdy turysta twierdzi, że Łazy oferują noclegi na bardzo wysokim poziomie. Wiele osób chętnie powraca tu w następne wakacje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>