Wybrane zabytki Koszalina

Koszalin to miasto położone na północy Polski, szczycące się drugim miejscem pod względem wielkości miast, położonych na Pomorzu Zachodnim. Usytuowane jest na Pobrzeżu Koszalińskim, nad rzeką Dzierżęcinką, nad dwoma jeziorami: Jamno i Lubiatowo Północne. Zamieszkiwane przez ponad sto tysięcy mieszkańców – jest też największym ośrodkiem kulturalnym w tym regionie. Posiada liczne teatry, kina, filharmonię, amfiteatr i muzea.

Do Morza Bałtyckiego z Koszalina mamy około 11 kilometrów, natomiast sam obszar miasta sięga do południowego brzegu jeziora Jamno. Jest tu wiele atrakcji turystycznych, choć może sam Koszalin nie posiada plaży, na której możemy używać słońca do woli, to jednak oferuje wiele innych możliwości, z których chętnie korzystają turyści. Baza noclegowa jest tu świetnie rozwinięta, może pomieścić znaczną ilość turystów, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym – noclegi koszalińskie to rewelacyjna opcja dla tych, którzy nie lubią nudy, mają ochotę bliżej poznać to miasto i jego okolice.

Koszalin posiada długą, inspirującą historię i tradycję. Początków tej miejscowości jako wsi należy upatrywać w roku 1214, kiedy to książę pomorski Bogusław II nadał tutejszej wsi nazwę Cossalitz. Po dość burzliwych dziejach i wielu zmianach, jakie zaszły na przełomie wieków, pozostało wiele cennych zabytków. Są uznawane za niezwykle inspirujące atrakcje turystyczne i chętnie odwiedzane nie tylko przez miłośników historii i sztuki.

Przebywając w Koszalinie, powinniśmy udać się w pierwszej kolejności na Stare Miasto, które w całości zostało wpisane do rejestru zabytków. Tutaj będziemy mieli niepowtarzalną okazję do zapoznania się z zabytkami, które są chronione prawem i znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Wśród nich należy wymienić fragmenty murów obronnych, pochodzących z początku czternastego wieku, gotycką Katedrę Niepokalanego Poczęcia NMP z 1333 roku, Domek Kata z XV wieku, który obecnie jest siedzibą Teatru Propozycji „Dialog”, Kaplicę Świętej Gertrudy z lat 1382–1383 – trzeba przyznać, że zwłaszcza budynki, wybudowane w stylu gotyckim są naprawdę dobrze zachowane i dzisiaj wciąż możemy podziwiać ich autentyczną architekturę. Niemniej, w Koszalinie nie zabraknie również takich atrakcji pochodzących z późniejszych wieków, na przykład Pałac Ślubów – kamienica datowana jest na XVI wiek czy też Pałac Młynarza i młyn z XIX wieku. Koszalin to bez wątpienia miasto tak wielu atrakcji, że koniecznie trzeba tu spędzić co najmniej kilka dni, żeby naprawdę dobrze poznać tę miejscowość i jej okolice.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>