Raj nie tylko dla ptaków – Morąg

Kiedy Morąg został zbudowany przez Krzyżaków, był niezdobytą twierdzą. Otaczały go jeziora i mury miejskie. W dziewiętnastym wieku jeden ze zbiorników wodnych został zasypany i tak powstał rozległy teren mokradeł zwany Rozlewiskiem Morąskim. Dziś gniazduje tu blisko sto pięćdziesiąt gatunków ptaków (np. bieliki czy krogulce). Niektóre z nich są niezwykle rzadkie. Unikatowość środowiska przyrodniczego to tylko jeden z powodów atrakcyjności turystycznej tego miejsca. Dlatego też rozbudowała się tu baza noclegowa. Morąg zapewnia noclegi licznym gościom odwiedzającym to miejsce.

Morąg zyskał sobie tytuł letniej stolicy Warmii i Mazur. Jest to więc miejsce bardzo ciekawe, tętniące życiem, łączące walory bogactwa przyrodniczego i kulturowego. Przyjezdni podziwiają długą historię miasta, spacerując po miejskich szlakach turystycznych. Można tu podziwiać budowle z różnych epok. Morąg to ciekawe budowle gotyckie (ratusz, kościół, zamek) czy barokowe (Pałac Dohnów – wpływowego rodu pruskiego), a także malowniczy rynek z uroczymi kamienicami.

Warto zwrócić uwagę, że w mieście tym urodził się i dorastał wybitny niemiecki filozof i pisarz – Johann Herder. Na wschód od Morąga znaleźć można niezwykle urokliwy zakątek – Jezioro Narie. Ze względu na swą malowniczą linię brzegową jest to jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce. Uroda tego miejsca przyciąga jak magnes. Dlatego wielu mieszkańców regionu postanowiło zainwestować w bazę turystyczną i udostępnić gościom miejsca na noclegi.

Morąg to piękne, ciekawe miasto w równie interesującej i malowniczej okolicy. Dlatego od lat cieszy się dużym powodzeniem. Można tu żeglować, plażować czy nurkować. Zachwyca tu piękno krajobrazu oraz możliwość obcowania z dziką przyrodą. W okolicy Morąga warto zwrócić uwagę na pałace w Bożęcinie, Markowie i Wenecji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>