Przyjedź, zobacz, nie pożałujesz – Wałbrzych

Wałbrzych to miejscowość leżąca na Dolnym Śląsku. Jej historia sięga już roku 1191, ale dopiero XIX i początek XX wieku przyniosły jej dynamiczny rozwój. W okresie 1939- 1945 Zamek Książ miał stać się główną siedzibą Adolfa Hitlera. Po dziś dzień, krążą liczne legendy oraz tajemnicze historie związane z Wałbrzychem i jego okolicami dotyczące chociażby Bursztynowej Komnaty, czy ostatnio sławnego Złotego Pociągu. Podobno to na tych terenach, kiedy zbliżała się Armia Czerwona został ukryty wielki Skarb III Rzeszy. A co jeżeli to prawda?

Właśnie takie rzeczy przyciągają tu wielu turystów, a nawet poszukiwaczy, którzy wierzą, że coś na tym terenie można znaleźć. Dlatego też warto wybrać się do Wałbrzycha i przeżyć w nim cudowne chwile. Taki pobyt nie może skończyć się na jednym dniu dlatego szeroka baza noclegowa –>(meteor-turystyka) działająca w mieście zachęca turystów dzięki swojej atrakcyjnej lokalizacji, ale przede wszystkim dzięki swojej bogatej ofercie. Otóż pomijając tą podstawę, czyli ładne, czyste pokoje, łazienki, kuchnie, możliwość doliczenia wyżywienia, dostępu do Internetu i telewizji to właściciele oferują szereg innych udogodnień. Mamy do dyspozycji sauny, jacuzzi, bezpłatne monitorowane parkingi, usługi biletowe, place zabaw, niektóre hotele oferują również opiekę nad dziećmi, jeżeli rodzice chcieliby wyskoczyć gdzieś sami, dostępna jest również całonocna recepcja, tarasy na dachu, ogrody a nawet SPA.

Wiadomo, miasto słynie głownie z pięknego Zamku Książ, który jest udostępniony do zwiedzania samodzielnie lub z przewodnikiem. Do tego w pobliżu znajduje się Palmiarnia, która powstała w latach 1911-1914, dzięki temu, że ówczesny właściciel Zamku Książ hojnie obdarowywał swoją ukochana żonę, nazywaną „Daisy” różnego rodzaju kwiatami. Można tam podziwiać nawet gatunki palm liczące sobie około 120 lat. Warto udać się też na spacer Książańskim Parkiem Krajobrazowym, szczególnie w porze kwitnięcia różnych znajdujących się tam kwiatów i krzewów. Jeżeli kogoś interesują ruiny, warto udać się do zamku Stary Książ oddalonego albo do ruin Nowy Dwór. Mamy tu także możliwość odwiedzenia Mauzoleum, leżącego na północnym zboczu Niedźwiadków, wzniesione w latach 1935-1938 jako pomnik „Dumy, Chwały i Siły”  poświęcony jest on mieszkańcom Dolnego Śląska poległym w I wojnie światowej a także 20 nazistów, którzy zginęli pełniąc swoje obowiązki. Warto także zajrzeć do Muzeum Porcelany, gdzie oprócz wystaw dowiedzieć się można skąd porcelana wzięła się w Europie, udać się do Starej Kopalni Centrum Nauki i Sztuki, aby poznać prace górników i wysłuchać ciekawych historii górnictwa czy wybrać się na szczyt Chełmiec, gdzie na szczyt prowadzi kilka zróżnicowanych szlaków, a po drodze można także zobaczyć górniczą drogę krzyżową. Tego miasta nie da się opisać. Przyjedź zobacz i oceń sam. Na pewno nie będziesz żałował.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>