Najdłuższa wieś w Polsce – Zawoja

W północnych podnóżach masywu królowej Beskidu – Babiej Góry, na wysokości pomiędzy 480 a 700 m n.p. m., jednocześnie u wschodnich podnóży Pasma Jałowieckiego, położona jest rozległa, zajmująca około 13 ha powierzchni wieś Zawoja. Usytuowana w powiecie suskim (południowa Małopolska) uważana jest za największą wieś w Polsce, składająca się z ponad stu przysiółków. Położenie w rejonie typowo górzystym, a przede wszystkim bogata baza noclegowa w Zawoi, to miejsce idealne dla osób, które szukają wypoczynku zarówno latem jak i zimą, a chcą go połączyć z aktywnością turystyczną czy też narciarską.

Historia wioski sięga drugiej połowy XVII wieku, gdy została wyodrębniona od pobliskiej Skawicy jako oddzielna miejscowość. W tamtych czasach, ze względu na położenie na terenie górzystym wznoszącym się ponad dolinami, nazywana była Górną Skawicą. Zawoja była własnością królewską do 1754 roku. W kolejnych latach należała do rodu Wielkopolskich, Branickich i Tarnowskich. W 1924 roku tereny obejmujące lasy w Zawoi zostały przekazane przez Habsburgów Polskiej Akademii Umiejętności. Charakter miejscowości letniskowej Zawoja uzyskała pod koniec XIX wieku.

W centrum wioski warto zobaczyć drewniany kościół parafialny z 1888 roku, mający rokokowe i klasycystyczne wyposażenie oraz Dworzec Babiogórski, pod nr 12 – tzw. dawną karczmę z 1836 roku posiadającą konstrukcję zrębową z podcieniami od frontu, a także zwrócić uwagę na dawny zajazd z tego samego roku, znajdujący się obok karczmy.

Zawoja to przede wszystkim miejscowość utożsamiana z turystyką i wyjściem górskim na Babią Górę (1725 m n.p.m.). Pasmo babiogórskie stanowi czołowy punkt widokowy polskich Karpat, jest jedynym rejonem w Beskidach wznoszącym się powyżej piętra roślinnego kosodrzewiny. Szczytowa góra tego pasma nazywana jest Diablikiem, słynącym z pięknych wschodów i zachodów słońca. Góra ta stanowi punkt będący węzłem licznych szlaków turystycznych, przebiegających przez teren Babiogórskiego Parku Narodowego. W Zawoi jest siedziba i dyrekcja tego parku, a w budynku dyrekcji – muzeum parku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>