Kwidzyn – miasto z historią

W poszukiwaniu odpowiedniego miejsca na wypoczynek warto pomyśleć o Kwidzynie. Jest to miasto, które prawa miejskie otrzymało ok. roku 1254. Leży w dolinie rzeki Wisły, nad rzeką Liwa, w województwie pomorskim. Położony jest na skraju Doliny Dolnej Wisły i w Dolinie Kwidzyńskiej [tu informacje: https://pl.wikipedia.org/wiki/dolina_kwidzynska]. W otoczeniu miasta znajdują się duże skupiska leśne, głownie są to lasy mieszane, ale również w mniejszych ilościach znajdziemy tu zarówno lasy liściaste, jak i iglaste. W pobliżu znajduje się powstały w 1966 roku rezerwat przyrody Kwidzyńskie Ostnice, którego kluczowymi gatunkami chronionymi są ostnica Jana oraz kilka gatunków ciepłolubnych roślin, takich jak sasanka łąkowa czy sasanka otwarta.

Kwidzyn to miasto z bogatą historią, w którym odnajdziemy bardzo dużo interesujących obiektów historycznych. Pierwsze wzmianki o osadzie położonej w tym miejscu pochodzą z XI w., w pierwszej połowie wieku XIII ponownie (prawdopodobnie po zniszczeniach powstałych w wyniku toczących się na tym terenie walk) Kwidzyn został odbudowany i zasiedlony przez Zakon Krzyżacki, a następnie ustanowiono go stolicą biskupstwa pomezańskiego w roku 1285. Ponowne zniszczenie miasta nastąpiło w 1945 r. po przejściu Armii Radzieckiej, która uczyniła wpierw z miasta szpital polowy dla rannych, a następnie opuszczając miasto, spaliła zabytkową starówkę. Do dziś można podziwiać tu m.in. zespół zamkowo-katedralny, w skład którego wchodzą zamek kapituły pomezańskiej, architektonicznie wzorowanej na krzyżackich zamkach. Mimo częściowej rozbiórki dokonanej na przełomie XVIII i XIX w. wciąż stanowi potężny obiekt o dużym znaczeniu historycznym.

Wewnątrz zamku zachowało się mnóstwo eksponatów, w skład których wchodzą np. naczynia porcelanowe z szerokiego przekroju wieków (XVIII–XX). Możemy tu również zobaczyć dzieła sztuki, takie jak płaskorzeźba „Święta rodzina odpoczywająca podczas ucieczki do Egiptu” z 1683 roku, płaskorzeźba „Zabójstwo Abla”, jak również portret "Mężczyzny z Czaszką" czy intarsjowany stół z marmurowym blatem. Znajdują się tam również rozliczne monety rosyjskie i francuskie, świeczniki i żyrandole, a nawet renesansowy portal z 1612 r.

Kwidzyn to bogata baza noclegowa [tu informacje:http://meteor-turystyka.pl/noclegi,kwidzyn,0.html]  i jednocześnie oferta skierowana do wszystkich, którzy decydują się wybrać Pomorze wraz z jego atrakcjami na wypoczynek. Kwidzyn to możliwość dużego wyboru wśród pensjonatów i kwater prywatnych. W okolicy odnajdziemy mnóstwo historycznych atrakcji, również koneserzy przyrody odnajdą tu coś dla siebie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>