Krajobrazowy Park Miejski w Sławie

Miasteczko Sława położone jest w województwie lubuskim. Ciekawym miejscem jest Park Miejski, który założony został w 2 połowie XIX wieku, na bazie dawnego, barokowego parku pałacowego. Liczy około 45 ha i jego projektantem był Carl Eduard Petzold. Jego granice sięgają od Zatoki Miejskiej Jeziora Sławskiego aż do założeń pałacowych i kościelnych oraz zabudowań miejskich. Całość porasta cenny dziś drzewostan (m.in.: platany, sosny czarne) oraz największe w zachodniej Polsce skupisko zimozielonego bluszczu. W parku jest również bardzo bogata fauna, zauważono nawet występowanie żółwia błotnego.

Park Miejski można podzielić na trzy części: dawny ogród ozdobny, park krajobrazowy oraz miejska część ogrodu, przylegająca do parku krajobrazowego. Park istniejący do dziś powstał na bazie sadu przypałacowego oraz ogrodu ozdobnego rezydencji Barwitzów von Fernemont, który miał założenie barokowe, a styl włosko- francuski. W centralnym miejscu parku znajdował się duży staw, z uroczą ,,dziką” wyspą pośrodku. Znajdowały się tutaj również budowle ogrodowe, liczne ścieżki, alejki i mostki nad kanałami. W zachodniej części parku znajduje się grobowiec Carla von Barwitza (zm.1884 r.), gdzie stoją trzy głazy narzutowe. Krzyżują się tu dwa szlaki turystyczne, żółty i zielony.

Po długich spacerach w Krajobrazowym Parku Miejskim warto rozejrzeć się za noclegiem, by móc zatrzymać się tutaj na dłużej. Baza noclegowa da nam możliwość pobytu w tej pięknej miejscowości i skorzystania ze wszystkich atrakcji. Miasto oferuje szeroką ofertę nocowania.

Popularnym miejscem do odpoczynku jest Ośrodek Sportu i Wypoczynku Rewenton. Do dyspozycji mamy domki kempingowe 1- i 2- pokojowe, dodatkowo do wyboru: pawilony, bliźniaki lub domki z kominkiem. Na terenie obiektu miejsce na ognisko, pole namiotowe, bar, stołówka, a także możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego. Dodatkowym atutem jest akceptacja zwierząt. Ośrodek położony jest na terenie lasu sosnowego, niedaleko Jeziora Sławskiego. Organizowane są tutaj zielone szkoły, kolonie, obozy sportowe.

Kolejnym ciekawym miejscem do wypoczynku jest Ośrodek Wypoczynkowy ,,Passat”. Do dyspozycji mamy przyczepy kempingowe (5-osobowe), domki letniskowe (2- i 6-osobowe), pokoje i apartamenty. Obiekt jest siedzibą klubu żeglarskiego, prowadzi kursy na żeglarza jachtowego, na sterownika motorowodnego. W okresie letnim przy plaży odbywają się imprezy i koncerty.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>