Kazimierz Dolny – miasto pełne uroku

Kazimierz Dolny jest znanym miastem, położonym w województwie lubelskim, na niezwykle malowniczym obszarze Małopolskiego Przełomu Wisły. Miejscowość ta uważana jest za jedną z miejscowości tzw. trójkąta turystycznego, w skład którego oprócz Kazimierza Dolnego wchodzi również Nałęczów oraz Puławy. Kazimierz Wielki jest bardzo starym miastem, jego początki sięgają aż XI wieku. Początkowo w nazwie miasta nie było przymiotnika „dolny”, dodano go dopiero później dla odróżnienia innej polskiej miejscowości o tej samej nazwie. Należy wspomnieć, że miasteczko posiada świetnie rozwiniętą bazę noclegową i infrastrukturę turystyczną. W każdej części Kazimierza Dolnego znajdziemy miejsca do spania (Kazimierz Dolny). Oczywiście są one zróżnicowane pod względem cenowym. Nie musimy martwić się, że nasz pobyt będzie drogi.

Kazimierz Dolny posiada prawa miejskie już od XIV wieku. Najstarszym zabytkiem Kazimierza Dolnego jest kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja (Bartłomiej Apostoł). Jego powstanie datuje się na lata 1586-1589. Niezwykle popularnym zabytkiem Kazimierza Dolnego są pochodzące z 1620 roku organy kościelne. Ich unikalność podkreśla również niesamowita modrzewiowa oprawa, wykonana z ogromną wręcz precyzją i dbałością o najmniejszy detal. Organy znajdują się w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja i stanowią jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji Kazimierza Dolnego.

Bardzo charakterystycznym zabytkiem tej miejscowości są ruiny Zamku z XIV wieku. Ogromną popularnością cieszy się też wieża obronna, pochodząca z okresu drugiej połowy XIII lub XIV wieku – data powstania nie jest nam do końca znana. Bardzo charakterystycznymi zabytkami tego miejsca są urokliwe kamienice, ciągnące się wzdłuż ulic i uliczek całego rynku. Najstarsze są Kamienice Przybyłów, których wnętrze zachowane są w stylu manierystycznym. Pochodzą one z około 1615 roku, jedna z nich nosi wdzięczną nazwę Pod Świętym Mikołajem, druga natomiast nazywana jest Kamienicą Pod Świętym Krzysztofem. Oprócz kamienic braci Przybyłów na uwagę zasługują również inne, nieco młodsze kamienice, dodające uroku i niesamowitego klimatu całemu miastu, a w szczególności rynkowi.

Zabudowaniami, które ciężko jest spotkać w jakimkolwiek innym miejscu w Polsce, są spichlerze. Stanowią one cenne zabytki, pochodzą głównie z XVII wieku, a budynki te dzisiaj mają różne zastosowanie. Dla przykładu, w Spichlerzu Ulanowskich mieści się dzisiaj znane Muzeum Przyrodnicze, a w Spichlerzu „Pod Wianuszkami” – schronisko młodzieżowe, w którym turyści mogą znaleźć noclegi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>