Borsk – czy są tutaj zabytki?

Pewnie całkiem sporo osób zastanawia się nad tym, żeby zaplanować sobie wakacje w innym regionie Polski niż dotychczas. W takim razie nie powinniśmy się za długo nad tym zastanawiać, tylko jak najszybciej zarezerwować noclegi w Borsku. Tutejsza baza noclegowa, oprócz rozmaitych obiektów takich jak hotele, pensjonaty i wille, posiada wiele ciekawych atrakcji dla turystów przybywających z całego kraju. Zawsze jednak znajdzie się taka grupa turystów, która będzie bardzo ciekawa, czy w ogóle możliwe jest zwiedzanie tutejszych zabytków.

Powinniśmy mieć mimo wszystko świadomość tego, że jednak to nie jest takie proste jak się wydaje, żeby znaleźć tutaj ciekawe zabytki. Ponieważ Borsk jest naprawdę niewielką wsią, która oczywiście słynie ze starego lotniska wojskowego, poza nim jednak nie znajdziemy słynnych obiektów historycznych, które byłyby opisywane w wielu przewodnikach. Czy z tego powodu należy zrażać się do wyjazdu do Borska? Oczywiście, że nie. Tym bardziej, jeśli turyści nie mają nic przeciwko temu, żeby przy okazji zwiedzić tutejszą, bardzo ciekawą okolicę.

Zatem, jeżeli wybierzemy się nieco na południowy-zachód, dojedziemy do miejscowości Wiele. To właśnie tutaj znajduje się kościół Św. Mikołaja, który został wybudowany na początku XX wieku. A dokładniej jego budowa trwała na przełomie 1904 oraz 1905 roku. Innym zabytkiem sakralnym, który warto zwiedzić jest kościół pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, znajdujący się w Karsinie. Jest on wybudowany niemalże całkowicie z drewna. Natomiast data jego wzniesienia jest bardzo zbliżona do daty wcześniej wspomnianego kościoła. Tutaj dodatkowo można podziwiać cudowne wnętrze, wyróżniające się barokowym ołtarzem, czy też chrzcielnicą postawioną w stylu klasycystycznym.

Poszukując jeszcze innych ciekawych zabytków, z powodzeniem możemy wybrać się do miejscowości o nazwie Odry. Mamy sposobność by zobaczyć cmentarzysko Gotów, które prawdopodobnie zostało utworzone od I do III wieku naszej ery. Są to oczywiście daty szacunkowe. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że właśnie to miejsce zostało jak najlepiej zachowane ze wszystkich obiektów tego typu znajdujących się w całym kraju. Istnieją również pewne przesłanki, że właśnie wśród tych kamiennych kręgów znajdowało się obserwatorium zjawisk astronomicznych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>