Atrakcje w Unieściu

Unieście to nadmorska miejscowość letniskowa położona na Wybrzeżu Słowińskim. Znajduje się ona na mierzei pomiędzy Morzem Bałtyckim, a jeziorem Jamno (Jezioro – info). Osada jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów, dlatego też powstała tu bogata baza noclegowa (Unieście – spis). Liczne pensjonaty, domy wczasowe oraz prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im wczasy z atrakcjami, szczególnie skierowane do najmłodszych przyjezdnych (place zabaw, baseny, korty).

Unieście posiada morskie kąpielisko, które obejmuje 100 metrów linii brzegowej. Jej polska nazwa pochodzi od dawnej niemieckiej – „Nest”. Potem, w 1945 roku ustalono nazwę „Uniesty”, a dopiero dwa lata później zmieniono ją na „Unieście”. W 1994 roku powstała tu przystań dla rybaków. W jej skład wchodzi dalba wyciągowa, plaża do bazowania łodzi oraz akwatorium. Podlega pod Urząd Morski w Słupsku, który zapewnia nadzór i dostęp do niej. Miejscowe kutry pływają z oznaczeniem „UNI” na burcie.

Bardzo łatwo jest dostać się z Unieścia do centrum Koszalina – połączenie zapewniają prywatni przewoźnicy. W sezonie wakacyjnym odbywają się również rejsy przez Jezioro Jamno z Koszalina do Unieścia. Jest to wielka atrakcja dla turystów, zwłaszcza tych, którzy wcześniej nie mieli okazji pływać statkiem. Akwen jest miejscem, nad które koniecznie powinniśmy się wybrać. Znane jest ono przede wszystkim z tego, że bardzo intensywnie uprawia się tu sporty wodne. Znajdują się tu liczne przystanie żeglarskie, a w trakcie sezonu pływają również statki turystyczne („Mila”, „Koszałek”, „Parostatek”).

Zbiornik jest połączony z Morzem Bałtyckim przez tak zwany Jamieński Nurt, co sprawia, że woda morska ma duży wpływ na stan wody w jeziorze i często jest na przykład zasolona. Również miłośnicy wędkarstwa powinni się tu wybrać – można tutaj złowić między innymi leszcza lub okonia. Powinniśmy także przejść się po molo – jedynym w gminie, do którego przybijają statki wycieczkowe i kutry. Znajduje się ono niedaleko przystani rybackiej. Warto także pojechać na wycieczkę do pobliskiego Mielna. W nim możemy się przejść po Promenadzie Przyjaźni, czy też zobaczyć dawne poniemieckie bunkry. Ich przeznaczenia do końca nie jest znane – być może były one prochownią lub stanowiskiem obserwacyjnym jednostki w Unieściu. Schrony znajdują się około pół kilometra na zachód od centrum Mielna, możemy tam zatem dotrzeć na piechotę lub rowerem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>